Αγαπητοί Γονείς, ευχόμαστε η Νέα Σχολική Χρονιά να είναι δημιουργική με υγεία και πρόοδο για όλους τους μαθητές μας, παρά τις δυσκολίες που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε λόγω κορονοιού.
Σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 στις 10:00 το πρωί στον αύλειο χώρο του Σχολείου. Οι μαθητές/τριες πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο στις 09:45, ώρα που θα κτυπήσει το κουδούνι για την προετοιμασία των μαθητών/τριών για τον Αγιασμό. Σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων φέτος, λόγω της πανδημίας του Covid-19, ο ιερέας του οικείου ναού θα τελέσει το Μυστήριο στον αύλειο χώρο του σχολείου με την παρουσία εκπροσώπων των εκπαιδευτικών και των μαθητών. Οι υπόλοιποι μαθητές θα παρευρίσκονται στα τμήματά τους μαζί με τον Υπεύθυνο Εκπαιδευτικό, όπου θα ακούν τη λειτουργία από τα μεγάφωνα του σχολείου και στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες των τμημάτων του σχολείου. Έτσι λοιπόν στις 09:45, με το κτύπημα του κουδουνιού, στην αυλή θα παραμείνουν για την τέλεση του Αγιασμού τα πενταμελή συμβούλια των τμημάτων, όπως και πέντε μαθητές/τριες από κάθε τμήμα της Α' τάξης που θα οριστούν από τους/τις Υπεύθυνους/ες καθηγητές/τριες των τμημάτων τους. Οι μαθητές/τριες αυτοί/ές θα σταθούν σε συγκεκριμένες (σημειωμένες) θέσεις του αύλειου χώρου, για την τήρηση των προβλεπόμενων αποστάσεων, για την παρακολούθηση του Αγιασμού ενώ οι υπόλοιποι θα εισέλθουν στα τμήματά τους όπου θα καθίσουν στις θέσεις που θα τους υποδείξουν οι Υπεύθυνοι καθηγητές/τριες. Οι μαθητές τις Α τάξης πρέπει να έχουν σχολικές τσάντες για τα βιβλία που θα παραλάβουν.
Σας υπενθυμίζουμε ότι η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλες τις αίθουσες του σχολείου. Επίσης συστήνεται να μην υπάρχει παρουσία γονέων στον Αγιασμό προς αποφυγή συγχρωτισμού. Οι μαθητές/τριες θα πρέπει απαραιτήτως να έχουν μαζί τους δύο (2) μάσκες υφασμάτινες ή χειρουργικές.
Τέλος, σας καλούμε να διαβάσετε τις λεπτομερείς οδηγίες για τη λειτουργία του σχολείου σύμφωνα με τις υποδείξεις των ειδικών, παντώντας εδώ.

Καλή σχολική χρονιά με Υγεία, Ασφάλεια και Πρόοδο.

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΤΡΙΒΕΛΛΑΣ