Πίσω στη Κορυφή

Να ξυπνήσω νωρίς, να πάρω πρωινό και να οργανώσω την τσάντα μου!!

7° Γυμνάσιο Χαϊδαρίου "Νέα Φώκαια"

διπλοῦν ὁρῶσιν οἱ μαθόντες γράμματα

Εικαστικές δημιουργίες

Στο τιμητικό αφιέρωμα για τον Καραγκιόζη που διοργάνωσε το σχολείο μας, στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος του θεάτρου σκιών "Καραγκιόζης", οι μαθητές παρακολούθησαν παραστάσεις του Ε. Σπαθάρη "ο καραγκιόζης καφετζής", "αινίγματα", "ο Μαγάλος Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι" κ.ά.

Ζωγράφισαν τους ήρωες του θεάτρου σκιών, σχολιάζοντας την σύγχρονη πραγματικότητα και παραθέτοντας τα δικά τους αιτήματα. Αναλύοντας τους συμβολικούς χαρακτήρες ζωντανεύουν με τις προσωπικές τους ανησυχίες τους ήρωες.  Με αφορμή το χιούμορ και τον αυτοσαρκασμό του θεάτρου, "Καραγκιόζη"  οι μαθητές σαρκάζουν   το σύγχρονο κόσμο.

activities karagioz

Μαθήτριες σχεδιάζουν.

Δείτε  επιλογές από τα έργα των παιδιών ΕΔΩ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ : ΛΙΒΙΤΣΑΝΟΥ ΦΙΛΙΠΠΙΝΑ ΠΕΟ8