Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο θα επαναλειτουργήσει τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021 στις 8:15 το πρωί. Οι μαθητές/τριες πρέπει να φέρουν μαζί τους τη σχολική κάρτα covid-19, την οποία θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης ή όποτε τους ζητηθεί. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, μπορεί να συμπληρώνεται χειρόγραφη δήλωση, που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα και τη δήλωση αρνητικού/θετικού αποτελέσματος και θα υπογράφεται από τους γονείς-κηδεμόνες. Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, τότε δεν γίνεται δεκτός/ή και θα λαμβάνει απουσία.

Οι μαθητές/τριες πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο φορώντας μάσκα (χειρουργική ή υφασμάτινη) που η χρήση τους είναι υποχρεωτική σε όλους τους χώρους, τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του covid-19 (αποστάσεις, αποφυγή συγχρωτισμού, τακτική χρήση αντισηπτικού, διαφορετικούς χώρους προαυλισμού για κάθε τάξη κ.λ.π). Επίσης στη τσάντα τους πρέπει να έχουν τουλάχιστον άλλη μια μάσκα, ένα φιαλίδιο αντισηπτικού και ένα μπουκάλι νερό. Σας ενημερώνουμε επίσης ότι δεν θα λειτουργεί το κυλικείο του σχολείου και για αυτό οι μαθητές/τριες πρέπει να φέρνουν τροφή-χυμούς από το σπίτι τους.

Σεραφείμ Τριβέλλας