Ο Αντώνης Γελάτσορας κατάγεται από την Κέρκυρα  αλλά ζει μονίμως στην Αθήνα, στα Πανεπιστήμια της οποίας και σπούδασε Ελληνική Φιλολογία, Παιδαγωγικά και Θεολογία. Το 1986 ανακηρύχθηκε υπότροφος από την Ακαδημία Αθηνών για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στις Επιστήμες του Ανθρώπου. Στα έτη  1988-1992 παρακολούθησε διετούς διαρκείας μαθήματα αγιογραφίας που διοργάνωσε η Ιερά Μητρόπολη Νικαίας και για δύο χρόνια ασπρόμαυρη καλλιτεχνική φωτογραφία.

Στην Αθήνα, το μεγάλο αυτό πολιτισμικό και πολυτασικό λογοτεχνικό χωνευτήρι της Ελλάδας αρχίζει να γράφει, ήδη από φοιτητής,  ποίηση και διήγημα, αλλά κυρίως δημοσιεύει άρθρα παιδοψυχολογικού και κοινωνικού ενδιαφέροντος σε παιδαγωγικά περιοδικά.

Άρθρα, κριτικές και δοκίμιά του έχουν φιλοξενηθεί  σε λογοτεχνικά και φιλολογικά περιοδικά της Αθήνας και της επαρχίας. Από τις δημοσιευμένες του εργασίες κάποιες αφορούν το λαϊκό θέατρο σκιών το οποίο μελετά ως ερευνητής, τα τελευταία είκοσι χρόνια.

Υπήρξε μάλιστα μαθητής για δύο χρόνια στη σχολή του καραγκιοζοπαίκτη και καλλιτέχνη του θεάτρου σκιών του Σωτήρη Χαρίδημου.

Συνετεύξεις εφ? όλης της ύλης και ποιήματά του φιλοξενήθηκαν στο ραδιόφωνο σε λογοτεχνικές εκπομπές διαφόρων σταθμών στις οποίες υπήρξε προσκεκλημένος και που ήταν αφιερωμένες ως επί το πλείστον κυρίως στη λογοτεχνική του δράση. Η ποίησή του υπήρξε επίσης αντικείμενο παρουσίασης, τον Απρίλη του 2002, στο 6ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Ποίησης στην Αθήνα, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών.

Διετέλεσε για δύο χρόνια γενικός γραμματέας στην Ενωτική Πορεία Συγγραφέων του αείμνηστου Μάκη Αποστολάτου και μέλος της συντακτικής επιτροπής του λογοτεχνικού περιοδικού Ομπρέλα.

Υπήρξε ομιλητής για θέματα σύγχρονης λογοτεχνίας και δημιουργικής γραφής στο Πολυτεχνείο, σε Πνευματικά κέντρα και σε διάφορες πολιτιστικές αίθουσες.

Είναι συνιδρυτής της Αθηναϊκής Εταιρίας Πολιτισμού, της οποίας διετέλεσε και ο  πρώτος της  Αντιπρόεδρος.

Τις τελευταίες δεκαετίες, από το 1984 έως και σήμερα,  είχε την ευθύνη, την επιλογή, την αρχισυνταξία, γενική επιμέλεια και έκδοση σε πολλά, εκτός εμπορίου, περιοδικά  διαφόρων πολιτιστικών ομάδων, όπως Η ανέμη, Ο μπερντές, Η διαδρομή, Λογοσυνθέσεις, Παραρλάμα, Λογοτεχνικές σελίδες, Το σαμπί της ποίησης, Το ρέμα των ιδεών, Scripta manent, Λογοτεχνείον, κ.ά..

Μέχρι σήμερα έχει εκδώσει τα εξής βιβλία :

ΠΟΙΗΤΙΚΑ

1.  Ανέκφραστο Ένα,  Αθήνα 1983

2.  Στη χώρα του Μινωταύρου, Αθήνα 1984

3.  Μελωδίες Ασυνειδήτου,  Αθήνα 1985

4.  Κατ? εικόνα και ανομοίωση, Αθήνα 1987

5.  Σαν σε όνειρο,  Αθήνα 1988

6.  Τα μονοπάτια της νοσταλγίας,  Αθήνα 1992

7.  Μίλα μου,  Αθήνα 2011

ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

8.  Ο φταίχτης και άλλα διηγήματα,  α΄ έκδοση,  Αθήνα 2010  και  β΄ έκδοση,  Αθήνα 2010